23-27.03.2020r.

Ćwiczenia pionizacji języka

Zestaw ćwiczeń usprawnianie pionizacji języka cz. I

1.    Obliż dokładnie czubkiem języka górną wargę.
2.    Policz po kolei wszystkie ząbki u góry.
3.    Obliż czubkiem języka górne ząbki w środku buzi.
4.    Pokaż jak ssiesz pysznego cukierka [u góry].
5.    Kląskanie językiem jak jadący konik.
6.    Obliż powoli podniebienie od górnych zębów aż do gardła.
7.    Z całej siły przyciśnij czubek języka do wałka dziąsłowego, policz do pięciu – następnie opuść swobodnie – język odpoczywa [powtarzamy 5 x]

-Materiał słowny dla dzieci , które ćwiczą prawidłową artykulację głoski ,,l”

(   w nagłosie  wyrazów).

*Rozgrzewka:

la le lo la   la le lo la    la le lo la   la le lo la

Głoska [L] w nagłosie:

LODÓWKA

LUBI

LICZBA

-Materiał słowny dla dzieci , które ćwiczą prawidłową artykulację głoski ,,r”

*Rozgrzewka:

te te te te  teda teda teda teda

tu tu tu tu  tedo tedo tedo tedo

ta ta ta ta  tda tda tda tda

ty ty ty ty  tede tede tede tede

*Logopedyczna gra w kółko i krzyżyk to jedna z prostszych i bardziej lubianych przez dzieci gier. Dziś proponuję zadanie ćwiczące prawidłową wymowę głoski [r] w połączeniu z [tr] w nagłosie i śródgłosie wyrazów. Obrazki użyte w ćwiczeniu są dobrane z zachowaniem czystości fonetycznej bez głoski [l] i [j].

Do rozegrania partii gry w kółko i krzyżyk wystarczy plansza z wydrukowanymi [lub własnoręcznie narysowanymi] obrazkami oraz 10 plastikowych nakrętek z narysowanymi symbolami o i x – po 5 każdego rodzaju.

Zasady gry:

Gracze wybierają lub losują żetony z o lub x a następnie naprzemiennie oznaczają wybrane pola swoim znaczkiem. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza położy 3 żetony w linii prostej: poziomo, pionowo lub po skosie. Aby zabawa była grą logopedyczną dzieci powinny głośno i starannie nazywać obrazki na których kładą swoje żetony.

Autor: